Byagillets aktiviteter
Som medlem i Byagillet är du välkommen att deltaga i alla våra aktiviteter. De flesta aktiviteterna äger rum i Äsphults gamla skola, bredvid Äsphults kyrka. Vi anordnar trivselkvällar, vanligtvis en gång i månaden, samt veckovisa aktiviteter såsom stickcafé, hantverksträffar och hundpromenader. Andra säsongsaktiviteter är valborgsfirande, loppisdag, midsommarfirande, grillfest, julbord och julottefrukost.
Under fliken Mera finns en sammanställning av det gångna årets aktiviteter.
Alla medlemmar är välkomna att ge inspiration till och förslag på andra/nya aktiviteter samt att delta aktivt i anordnandet av våra aktiviteter. Kontakta någon i styrelsen, så hjälps vi åt att förnya och förbättra!
Aktiviteter oktober 2026
6 oktober kl 19 Styrelsemöte
8 oktober kl 14 hantverksträff
10 oktober kl 10 Hundpromenad
10 oktober kl 13,45 studiebesök Sambruket Bosarp
17 oktober kl 18 Trivselkväll , mer info kommer
22 oktober kl 14 hantverksträff
24 oktober kl 10 hundpromenad


Stickcaféet har uppehåll tillsvidare.
Men kom gärna på hantverksträffarna!
Lokal beredskap genom gemenskap och praktisk förmåga
Äsphults byagille tar initiativ till en lokal beredskapsgrupp för att stärka byns och närliggande byars förmåga att klara kriser tillsammans. Grundtanken är enkel: när något händer är det ofta grannar och lokalsamhälle som finns närmast. Genom att samordna kunskap, resurser och kontaktvägar kan vi stå bättre rustade under de första kritiska dygnen vid exempelvis elavbrott, extremväder, översvämning, störningar i livsmedelsförsörjningen eller andra samhällskriser.
Gruppen bygger på frivillighet, lokal förankring och praktisk nytta. Det handlar inte om att ersätta kommun, räddningstjänst eller andra myndigheter, utan om att vara ett robust lokalt komplement. Fokus ligger på samordning och kännedom snarare än stora lager eller komplicerade system.
Gruppen bestående av en kontaktperson från varje medverkande byalag förväntas börja träffas under hösten 2026 och därefter ca fyra gånger per år.
Arbetet kan till exempel omfatta kartläggning av lokala resurser och kompetenser: vem har generator, motorsåg, traktor, släp, ved, vattenkälla eller sjukvårdskunskap? Vem kan hjälpa till med el, VVS, matlagning, första hjälpen, översättning eller krisstöd? En enkel kontakt- och larmstruktur kan tas fram, till exempel genom telefonkedja, SMS-grupp eller WhatsApp, tillsammans med en liten samordningsgrupp som kan aktiveras vid behov.
På sikt kan beredskapsgruppen också arbeta med gemensamma åtgärder som samlingsplats vid elavbrott, delade inköp av utrustning där det är rimligt, gemenskapsodling, lokal livsmedelsberedskap och årliga beredskapsdagar med enkla övningar, information och fika. En viktig del är också den sociala beredskapen: att ha extra koll på ensamma äldre, nyinflyttade, personer utan bil, språksvaga eller andra som kan behöva stöd i en kris.
Målet är att bygga en enkel, lågteknologisk och fungerande struktur som stärker både tryggheten och gemenskapen i vardagen. Ingen ska lämnas ensam i kris. Initiativet startar i Äsphult, Linderöd och Venestad, men fler byar och lokala aktörer bör kunna kopplas på efter hand.
Är du intresserad av att hjälpa till eller vara med på maillistan? Skriv till Arvid Hallberg-Ursa på kaghallberg@gmail.com eller ring 0763244524
Dela den här sidan

Kom och baka med oss!
Helgen 14-15 november håller Anna Aronsson Brostorps duktiga bagerska kurs i surdegsbakning.
Max 8 deltagare
Plats : Äsphults gamla skola
Kostnad 200 kr. till BG 5312-2537 eller
swish 123 382 5759
Anmälan senast 10/11
till elisabeth.ekman@bahnhof.se
eller 0768-050473

Hundpromenaderna fortsätter på följande datum:
Lördag 10 oktober kl 10
Lördag 24 oktober kl 10
dvs lördagar varannan vecka
Var vi går bestäms per gång.
Se även Äsphults hundpromenader på Facebook.



Julen närmar sig med stormsteg....